Varyant Haber

Cinayet kurbanı çevreci çiftin adı parkta yaşayacak

Cinayet kurbanı çevreci çiftin adı parkta yaşayacak
04 Kasım 2017 - 14:45

Antalya Muratpaşa Belediyesi, cinayete kurban giden doğa ve yaşam savunucuları Aysin ve Ali Ulvi Büyüknokutçu çiftinin adını verdiği parkın açılışını yaptı. 9 bin 285 metrekare genişliğindeki parkın açılışı Alakır’dan Karadeniz’e çevre mücadelesini sürdüren sivil toplum, demokratik kitle örgütleri temsilcileriyle birlikte yapıldı.
Muratpaşa Belediyesinin Antalya’nın Finike ilçesine bağlı Kızılcık yaylasındaki evlerinde cinayete kurban giden doğa ve yaşam savunucusu Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu çiftinin isimlerini verdiği Güzeloluk Mahallesi’ndeki 9 bin 285 metrekare genişliğindeki parkın açılışı, çiftinin ailesi ve Alakır’dan Karadeniz’e çevre mücadelesini sürdüren sivil toplum, demokratik kitle örgütleri temsilcileriyle birlikte yapıldı.
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın yurt dışı görevi nedeniyle katılamadığı açılışta CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın, Muratpaşa Belediyesi Başkanvekili İbrahim Cephaneci, CHP İl Başkanı Mustafa Erdem, CHP Muratpaşa İlçe Başkanı Ahmet Kumbul ve CHP’li belediye meclis üyeleri yer aldı.
Başkan Uysal, açılış dolayısıyla yayımladığı mesajında "Dostum" diye seslendiği Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu’nun üzüntüsünü en taze şekilde yaşadığını söyledi. "Yaşam ve doğa savunucusu Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu, bizler için ölümsüz birer kahramandır" diyen Başkan Uysal, mesajında şu ifadelere yer verdi:
"Dostum, arkadaşım Ali Ulvi ve değerli eşi Aysin Büyüknohutçu, tıpkı yaşamlarında olduğu gibi yine çevre mücadelesinin meşalesi olacaktır. İki değerli dostumuzun anısında, ‘çevre bilincinin’ oluşmasına katkı sağlamak için bu parkı yaptık. Anıları önünde saygıyla eğilirken, doğayı ve yaşam hakkını savunma mirasına sahip çıkacağımızı tekrarlıyorum. Yaşam savunucularına yapılan saldırıların son bulmasını, bu acımasız cinayetin aydınlatılıp, gerçek sorumlu veya sorumluların cezalandırılmasını beklediğimizi yetkililere hatırlatıyorum. Gelecek için doğayı bugünden korumak amacıyla mücadele edenleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum."
"Adalet istiyoruz"
Açılışta, kürsüye Alakır’dan Karadeniz’e çevre mücadelesini sürdüren sivil toplum ve demokratik kitle örgütleri temsilcileriyle çıkan Büyüknohutçu çiftinin kızları Emine Büyüknohutçu, "Hak diye bir şey öğretti anne ve babamız bize. Tüm canlılar için geçerliydi öğrettikleri şey. Her canlının yaşam hakkı vardı" dedi.
Anne ve babasının tek derdinin doğanın katledildiği gerçeğinin görülmesi olduğunu söyleyen Emine Büyüknohutçu, "Bizler en başta doğa için adalet istiyoruz. Yoksa geriye ne bir avuç toprak ne bir damla su ne kardeşçe bir orman ne de hür bir ağaç kalacak" diye konuştu.
Başkanvekili İbrahim Cephaneci ise park açılışının aynı zamanda bir saygı duruşu niteliği taşıdığını söyledi. "Dağlarımız, doğamız, yerle bir edilirken bizlere umutsuz olmaya hakkımız olmadığını ve yaşama hakkı için mücadele etmemiz gerektiğini anlatırken yaşamları ellerinden alınan iki güzel dostumuzun anısına yapılan saygı duruşudur bugün" diye konuşan Cephaneci, Büyüknohutçu çiftinin mücadele mirasına sahip çıkacaklarını ifade etti.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak ise doğa ve yaşam savunucuları Ali Ulvi ve Büyütnohutçu isimlerini parka vermesinden dolayısıyla Başkan Uysal’ı kutladı, kızları Emine Büyüknohutçu’nun mücadelesinde yalnız olmadığını söyledi.
Mavi servi ağaçları dikildi’
Konuşmaların ardından parkın açılışı gerçekleştirilirken parka Türkiye Ormancılar Derneği’nce sağlanan mavi serviler Aysin ve Ali Ulvi Büyüknohutçu anısına dikildi. Aysin ve Ali Ulvi Büyüknohukçu Çevre Bilinci Parkı’nın açılışı sonrası Türkiye’nin farklı kentlerinden gelen doğa ve yaşam savunucuları, Türkiye’de çevre mücadelesi hakkında formlar düzenlendi.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

© 2017 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır. | Sitemiz sanalbasin.com üyesidir