Varyant Haber

Lösemi tedavisinde başarı oranı yüzde 90’a ulaştı

Lösemi tedavisinde başarı oranı yüzde 90’a ulaştı
02 Kasım 2017 - 11:06

Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Evru Yılmaz Keskin, 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftasında lösemi hastalığıyla ilgili bilgiler verdi. Keskin, çocuklarda görülen Akut lenfoblastik lösemi tipinde tedavi başarısının yüzde 90’a yaklaştığını söyledi.
Löseminin, kan hücrelerinin üretildiği kemik iliğinde henüz olgunlaşmamış kök hücrelerin kontrolsüz şekilde aşırı çoğalması ve bu hücrelerin kemik iliği ile vücudun bazı başka dokularını kaplamaları sonucunda ortaya çıkan hastalık olduğunu belirten Doç. Dr. Keskin, lösemi gelişiminin sebebinin genellikle bilinmediğini iletti. Löseminin, çocuklarda en sık görülen kanser türü olduğunu söyleyen Doç. Dr. Keskin, "Çocukluk çağında görülen tüm kanserlerin yüzde 30-35’ini lösemiler oluşturmaktadır. Lösemi yaklaşık olarak yirmi bin çocuktan birisinde görülmektedir. Tıptaki gelişmelere bağlı olarak, lösemili çocuklardaki şifa oranında belirgin artış sağlanmıştır. Çocuklarda görülen lösemilerin yüzde 75-80’i akut lenfoblastik lösemilerdir. Bu lösemi tipinde tedavi ile şifa elde edilme oranı, günümüzde yüzde 90’a yaklaşmıştır" dedi.
Lösemi’nin belirtileri
Löseminin bazı belirti ve bulgularının yaygın görülen birçok hastalığın belirtileri ile benzerlik gösterebildiğine dikkat çene Keskin, "Düşük dereceli ve aralıklı özellikte olan ateş, halsizlik, iştahsızlık, solukluk, vücutta morluklar veya toplu iğne başı büyüklüğünde kırmızımsı döküntüler, huzursuzluk ve kemik ağrısı lösemide görülebilecek belirtiler arasındadır. Lösemide tipik olarak belirtilerin süresi, günler ya da haftalar ile ifade edilir. Muayenede hastanın bulgularına ek olarak lenf bezlerinde, dalakta ve karaciğerde büyüklük saptanabilir. Kan tetkiklerinde lösemi ile ilişkili bulgular dikkati çekebilir ve kanın yayılarak mikroskopta incelenmesi ile lösemi hücreleri görülebilir. Kesin tanı için kemik iliğinin incelemesi gerekir. Bu inceleme, özel bir iğneyle sıvı ve hücre örneği alınarak yapılır. Örnek genellikle hastanın kalça kemiğinden alınır" bilgisini verdi.
"Fırsatçı enfeksiyonlara dikkat"
Lösemi tedavisi sırasında çocuklarda fırsatçı enfeksiyonların riskinin arttığını söyleyen Doç. Dr. Keskin, "Bu enfeksiyonlar yaşamı tehdit edici özellikte olabilir. Bu nedenle hijyen kurallarına hassasiyetle uyulması gerekmektedir. Ayrıca, hücre sayılarındaki azalmalardan dolayı, kan ürünlerinin temini ve kan bağışı büyük önem taşımaktadır. Lösemi tedavisi hem çocuk hem de aile için sabır gerektiren, zorlu bir süreçtir. Ancak unutmamak gerekir ki, lösemi tedavi edilebilen bir hastalıktır" açıklamasında bulundu.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

© 2017 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır. | Sitemiz sanalbasin.com üyesidir