Varyant Haber

pendik escort

Röportaj: Taylan Yaşin

Röportaj: Taylan Yaşin
26 Nisan 2019 - 16:00

VaryantHaber.com olarak 25 Nisan 2019’de bir çok oyuncu ve takımın gelişimine katkı vermiş görünmez kahramanlardan Taylan Yaşin ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Bu keyifli söyleşi için Taylan Yaşin’e teşekkür ederiz.


Taylan Hocam merhaba, öncelikle okuyucularımız için sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Fahrettin Bey öncelikle bana değer verip benimle röportaj yapmak istediğiniz için çok teşekkür ederim.

Ben Taylan Yaşin, 1977 Kars Susuz doğumluyum. Evliyim ve 20 aylık Arya isminde bir kızım var. Yaklaşık iki yıldır Alanya’da yaşıyorum. Kocaeli Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği mezunuyum.

Üniversite eğitimim haricinde 2.Kademe Fitness Antrenörlüğü ve Personal Trainer (Bireysel Antrenörlük) eğitimlerimi tamamladım. Hayatta kişisel gelişime verdiğim önem doğrultusunda Bootcamp, TRX Trainer ve Spining eğitimlerine sahibim. Bunların yanında birçok eğitim seminerlerine katıldım halende güç ve imkanlar dahilinde katılım göstermeye ve kendimi güncellemeye devam ediyorum.

Bireysel antrenörlük eğitimi günümüzde sizce yeterli bir şekilde kulüpler tarafından destek yada katkı veriliyor mu ?

Maalesef hayır! Bu zaten ülke olarak sıkıntı yaşadığımız bir durum. Her şey kalıplarla uygulanıyor ve yüzyıl öncesinin, sporda ise yirmi yıl öncesinin sistemiyle yürüyor. Avrupa’nın ve dünyanın büyüme hızını el aldığımızda aslında sorunuzun da cevabını net alıyorsunuz. Zaten bence mesele; yardım alamamamızdan çok, insanlığın yeniliğe kapalı olmasıdır.

Alanyaspor da Efecan Karaca , Merih gibi bir çok oyuncuya bireysel antrenörlük yaptınız. Sizinle birlikte performansı yükselen isimler oldular. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Aslında insanlığın doğuşundan  beri var olan bir şey:BİLİM. Bir çok profesyonel veya destekle profesyonel olma ihtimali yüksek oyuncuyla… Efecan Karaca, Merih Demiral, Emre Çolak, Mehmet Güven, Özgür Çek, Diego Angelo, Funes Mori Bobo, Hasan Ayaroğlu, Kaan Kanak, Taha Yalçıner, Özgürcan Özcan, Ferhat Özturan, Sinan Güler, Muratcan Güler, Cenk Akyol ve aklıma gelmeyen birçok genç sporcuyla çalıştım. Ayrıca 1 yıl Beşiktaş Kadın Basketbol A Takım, 1 yıl Samsun Canik Kadın Basketbol A Takım ve 1 yıl Demirİnşaat Büyükçekmece Erkek Basketbol A Takımda kondisyonerlik yaptım. Hepsiyle ayrı antrenmanlar yaptık. Süresi, ağırlığı, psikolojik tavrımın bile farklı olduğu… Çünkü karşımdaki sporcuların hepsi Fiziksel ve mental olarak farklı insandı.

Rahat bir ortamda yapılan antrenmanla, baskı altında yapılan antrenman oyuncu için  çeşit ve üstüne koymaya en yatkın sistemdir bireysel çalışma. Ama bütün oyuncularda gördüğüm tek ortak özellik; düzenli ve olması gereken kadar antrenman yapanın en başarılı olduğuydu! Yani bir terzi bir kıyafet diker ve insan bir yıl giyer. Bizse; o elbisenin içindeki insanın formunu sabit tutanlarız. O elbise kadar yatarsak, kilo alır ve üstümüzdeki elbiseyi taşıyamayız.

Daha önce basketbol takımlarında da çalıştınız. Muratcan ve Sinan Güler gibi isimlere Kişisel antrenörlük yaptınız.. Size göre basketbol ve Futbol Arasındaki en büyük fark nedir ?

Aslında futbol ve basketbol arasında tek temel fark var. o da antremanların farklılığı.

Şu anda Kayserispor’da Hikmet Karaman ile birliktesiniz. Oradaki atmosferi nasıl yorumlarsınız?

Hikmet Hoca benim meslek hayatımdaki ilk hocamdır. Kayserispor’a gelmeden öncede her konuda fikrini alırdım. O da hiç sıkılmadan anlatırdı. Ama buradaik ortamın en güzel tarafı, az önce anlattığım tüm gelişme ve yeniliklerin hepsine Hikmet hocanın fazlasıyla açık olması ! Başta öğrenmekten ve kendini yenilemekten hiç bıkmayan bir hoca olunca size de sadece işinizi yapmak kalıyor.

Bir çok oyuncu ve takım ile birlikte çalıştınız. En çok zevk alarak çalıştığınız oyuncular ya da takım ortamını hangileriydi?

Açıkçası her çalıştığım sporcu ve takımdan keyif aldım. Bunun en büyük nedeni o sporcuların ve takımların sana güvenip, sana inanıp ,seninle çalışmak istemeleri ! Bu keyif almamın en başta ki nedeni! Onun dışında Sinan Güler, Efecan Karaca , Merih Demiral gibi sporcuların iş disiplinleri, güzel karakterleri de işin içine girince ve  zaman geçtikçe aranızda duygusal bağları da pekiştikçe bir zamandan sonra abi kardeş gibi oluyorsunuz. Bu da işimizin en keyifli sonucu olarak karşınıza çıkıyor.

Daha önce Antalya Büyükşehir Belediyespor da Basketbol takımında görev aldınız. Taylan Yaşin‘i tekrardan Antalya da görebilir miyiz ?

Şuan burada bir ekibiz ve düşündüğümüz tek şey, Kayserispor‘un başarısı. Ama bizler profesyoneliz. Hayatın ileride bize ne getireceğini bilemeyiz.

Son olarak kişisel gelişim antrenörlüğünü ve önemini nasıl yorumlarsınız ?

Kişisel antrenörlüğü günümüzdeki en gerekli şeylerden biri olarak görüyorum. Sektörün ve sporun nasıl iç içe büyüdüğüne baktığımız zaman, artık sporun içinde ne kadar gerekli bir yerde olduğunu görürsünüz. Artık elimizdekilerin yetmediğini ve uzun süre kalıcı olmanın da bireysel olarak sürekli çalışmaktan geçtiğini düşünüyorum. Hatta her kulüp mutlaka kendi bünyesinde bir veya iki bireysel antrenör bulundurmalı!

RÖPORTAJ: FAHRETTİN KAYAN

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

© 2017 - 2020 Tüm Hakları Saklıdır. | Sitemiz sanalbasin.com üyesidir