Varyant Haber

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

Tayfun Kondak yazdı…

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
21 Mayıs 2019 - 11:00

19 Mayıs 1919 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli dönüm noktalarından biridir. Zaten Atatürk’ün Nutuk eserinin başlangıcında ‘’1919 yılı Mayısının 19’uncu günü Samsun’a çıktım.’’ demesi bunun çok açık ispatıdır. 1 Dünya Savaşı’ndan yorgun ve yenilmiş olarak çıkan bir ülkenin yeniden ayağa kalkışının, şahlanışının ilk adımıdır Atatürk’ün Bandırma Vapurundan inip Samsun’da bastığı o ilk adım. Bu adımın bu yıl 100.yılını kutluyoruz. Cumhuriyetimiz her ne kadar yüz yaşına henüz ulaşamasa da, onun varlığı için atılmış olan o ilk adımın bu yıl yüzüncü yılı.

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı… Ne kadar güzel bir bayram adı değil mi? Bir milletin küllerinden doğmasını sağlayan yüzyılın en büyük dehasını hatırlama ve o dehanın gençlik ve spora verdiği önemi gösteren, dünyada başka bir benzeri olmayan bir bayram… Atatürk gençliğe önem veriyordu çünkü biliyordu ki yeni kurulacak ülkenin yeni beyinlere, dinamizme, enerjiye, yeniliğe açık bireylere, gençliğe ihtiyacı var. “Sağlam bir gençlik, Türkiye’nin mayasıdır.’’ diyerek bunu apaçık göstermiştir.

Tabi  sadece biyolojik olarak genç olmak da değil mesele. Asıl mesele genç düşünebilmektir. Fikirlerdeki yenilik demektir. Yeniliğe açık olabilmek, değişen dünyaya, zamana, kültürümüze bağlı olarak ayak uydurabilmektir. İşte böyle bir gençlikten bahsediyor Atatürk.

Ve tabii ki spor… Her ne kadar bu bayramımızın spor kısmı gençliğin ilk anlamıyla yani biyolojik manada gençlik ile yakından bağlantılı olsa da, spor her daim hayatımızda olması gereken bir olgu. Ama şunu biliyoruz ki spor yaptıkça zaten o gençliği koruyabilme süremiz artıyor. Spor yapmanın önemini de bilen Atatürk bu konuya da değinmiş. Tabii ki fikri gençlik, fikri dinamizm önemli ama aynı zamanda sağlıklı bir vücut yapısı da geride kalmamalı. E sonuçta sağlam kafa sağlam vücutta bulunur değil mi? Buna istinaden spordan vazgeçmemeli, hangi yaş aralığında olursak olalım sporu hayatımızın bir yerine koyabilmeliyiz. “Her çeşit spor çalışmalarını, Türk gençliğinin ulusal eğitiminin ana ögelerinden saymalıdır.” demiş Atamız. Bu söz okullarda boş geçen ders olarak anlaşılan 2 saatlik beden eğitimi dersleri olarak algılanmasının değişmesi ümidiyle…

Sonuç olarak şanslı bir milletiz diye düşünüyorum. Tüm dünyaya örnek olacak atalarımız var, bize emanet ettikleri bu cennet topraklar var, bizlere bıraktıkları düşünceler ve felsefeler var, temiz ve başarılarla dolu bir geçmiş var. Ama bunların üstüne daha da koymak, Atalarımızdan aldığımız güç ve şevkle gelecek nesillerimize yeni güzellikler bırakmak, Atalarımıza ve bu topraklara olan  borcumuzdur.

Atatürk’ün bir sözü vardı; “Türk çocuğu, çok zekîsin! Ama zekanı unut! Her zaman çalışkan ol.” Her şey tamam da sanki çalışkanlık konusunda biraz geride kaldık. Daha çok çalışmalıyız. Daha çok başarmalıyız. Bunu yapabiliriz. Son olarak Ulu Önder Atatürk’ün insanın tüylerini diken diken eden o sözü:

Muhtaç olduğunuz kudret damarlanızdaki asil kanda mevcuttur.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

© 2017 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır. | Sitemiz sanalbasin.com üyesidir