Varyant Haber

pendik escort

Pes Etmeyin – Üretin

Tayfun Kondak yazdı…

Pes Etmeyin – Üretin
07 Mayıs 2019 - 10:00

Üretmek , çağımızın en önemli olgusu. Yeni bir şeyler yapmak, olmayanı ortaya çıkarmak ya da olanlar üzerinden inovasyon yapmak; gerek şirketler gerekse bireylerin farklılaşması ve zenginleşmesi açısından çok önemlidir.

Bugün üretimden bahsetmek istiyorum biraz. Hangi alanda olursa olsun, tüzel ya da bireysel olarak üretmeliyiz. Çünkü kazanmanın, daha rahat bir yaşamın birincil şartı bir şeyler üretmektir. Küçük ya da büyük hiç önemli değil. Kazanmak derken yanlış anlamayın, sadece maddi bir kazanımdan bahsetmiyorum. Sadece maddi bazı karşılıkları olan üretimlerden de bahsetmiyorum. Üretim hayatımızın her anında olması gereken bir olgu. Bireysel olarak bir şeyler ortaya koymak en basit mantıkla bize yaşadığımızı hissettirir, motivasyon sağlar. Hele de ortaya çıkanlardan insanların, hayvanların, doğanın, bir şekilde birilerinin ya da bir şeylerin faydalandığını görmek insanoğlu için yaşanılası en güzel duygulardan birisi olsa gerek.

Yazmış olduğunuz bir kitaptan yararlanan sayısız insan olduğunu veya suyu olmayan bir yere bir çeşme yaptınız ve oradan geçen her canlının o sudan içtiğini düşünün. İşte bu duyguyu yaşayabilmek ve bunu yaşamayı istemek, umarım daha fazla insanın isteği olur. “Benim hiç param yok ki, ne üreteyim? Nasıl üreteyim?” söylemleri bu sürecin en çok söylenen bahanesidir. Ama gerçek fakirlik parasal değildir. Gerçek fakirlik; düşüncelerimizin, fikirlerimizin, hayallerimizin fakirliğidir. Oysa fikirlerimizin ve hayallerimizin sonu yok. Yeter ki bir şeyler hayal edelim ve inancımız tam olsun. İşte o zaman ne istiyorsak kendiliğinden bize gelecektir.

Hayal etmek de bir üretimdir aslında. Hiçbir şey düşünmeyen, hayal etmeyen, fikir sunmayan bir kişilik olduğunuzu hayal edebiliyor musunuz? Robottan ne farkımız kalırdı ki bu şekil yaşamanın! Halbuki biz insanoğluyuz. Diğer tüm canlılardan en büyük farkımız, düşünebilme yetimizin olmasıdır. Biz yeter ki düşünelim, hayal edelim, fikir üretelim. Bu anlamda fikrimize olan inancımıza da sıkıca sarıldık mı işte o zaman hayallerimize ulaşmak hiç de zor değil. En başta kendimize ve sonrasında belki de tüm insanoğluna yararlı bir şeyler ortaya çıkarmış olacağız.

Aldous Huxley’in şu sözünü de unutmamak gerekir: “Başlamak için en uygun zamanı beklersen, hiç başlamayabilirsin; şimdi başla, şu anda bulunduğun yerden, elindekilerle başla.” Bu demek oluyor ki zaman da çok önemli. Bir an önce başlamalı ve işe koyulmalıyız. Üreten insanlar ve yenilik yapanlar, her zaman tüm dengeleri belirleyenlerdir. Düşünün ki içinde bulunduğunuz durumdan memnun değilsiniz. Yapmanız gereken şey, bir şeyler üretmek, en başta tabi bir fikir üretmek ve bunu sonuca taşımak. Dolayısıyla başarılı olduğunuzda memnun olmadığınız şartları kendi lehinize çevirmiş olacaksınız.

Başarısızlıklarınızda da kesinlikle pes etmeyin. Özellikle etrafınızda sizi yıldırmak isteyecekler olacaktır. Çünkü bir şeyler üretmeyenler, fesat üretirler. Denemek ve başarısız olmak, hiç denememekten çok daha iyi ve değerlidir. Sonuçta bir şeyler öğreneceksinizdir. Edison’un ampulü bulmak için binden fazla başarısız deney yaptığını hatırlatmak isterim.

ASLA PES ETMEYİN. HAYAL EDİN. ÜRETİN.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

© 2017 - 2020 Tüm Hakları Saklıdır. | Sitemiz sanalbasin.com üyesidir