Varyant Haber

Arkadaşlık Nedir? Ne Değildir?

Tayfun Kondak yazdı…

Arkadaşlık Nedir? Ne Değildir?
19 Haziran 2019 - 12:00

Aileden sonra hayatımızdaki en önemli ve değer verdiğimiz müesseselerin başında gelir arkadaşlık. Katlanmak zorunda olduklarımız değil razı olduklarımızdırlar. Akraba ilişkileri gibi zorunluluklar, samimiyetsiz yakınlaşmalar yoktur. İyi ve kötü yanlarıyla, eksik ve fazlalarıyla, her şeyiyle benimsersiniz arkadaşınızı. Beraber vakit geçirmeyi, yeni şeyler keşfetmeyi, yeni yerlere seyahat etmeyi, yaşadığın bir heyecanı onun da yaşamasını istemektir arkadaşlık.

Zor anlarında yanında olmaktır. Mutlu anlarına ortak olmaktır. Yeri geldiğinde onun mutluluğu için kendi mutluluğundan vazgeçmektir üstelik bunu ona hissttirmeden. Çünkü fedakarlıktır arkadaşlık. Yapmaktan keyif aldığın bir şeyden mutluluk duyarken, onun da yanında olmasını istemektir. Sırtını yaslayıp yüzünü ileriye dönmektir, arkanın sağlamda olduğunu bilerek. İçinde bulunduğu durumları sorgulamadan da kabul edebilmektir. Çünkü güvendir arkadaşlık. Her şeyde açıklama beklememektir “Gel” dediğinde gitmektir,”neden” diye sormadan. Her zaman onun yerine de düşünmektir, kendini onun yerine koymaktır. Çünkü empati yapmaktır arkadaşlık. Zor zamanlarda yanında olmaktır. Çünkü destektir arkadaşlık. Göze sezdirmeden gözyaşını silmektir.

Gerçek arkadaşlık sağlık gibidir, elinden gidince anlarsın. Öyle bir anda olabilen bir şey değildir arkadaşlık ve küçük anlık öfkelere kurban edilmeyecek kadar değerlidir. Affetmektir arkadaşlık. Affetmeyi en çok isteyeceğin  kişidir arkadaş. O kadar ilginçtir ki arkadaşlık, aşktan bile daha zordur. Çünkü aşktan daha uzun sürer. Eşimiz bile arkadaşımızdır esasında, değil mi? Hayat arkadaşımız. Hayat boyu arkadaş kalabilmek ne kadar güzel.

Arkadaşlık kusur örtmektir. Dinlemektir. İnanmaktır, hiç kimseye olmadığı kadar. Fındık kabuğunu doldurmayan sebeplerden silmek koskoca bir maziyi bir çırpıda çöpe atmamaktır. Roman gibidir arkadaşlık, yazmak için bir ömür gerekir ama kuru bir yaprak gibidir de aynı zamanda. Yakmak için iki dakika yeterlidir. Onun içindir ki ateş olmamaktır.

Hayattır arkadaşlık ,acısıyla tatlısıyla bir olmaktır. Güzel şeydir arkadaşlık yaşamasını bilene. Olduysa böyle bir arkadaşın kaybetmemektir, kendini şanslı hissetmek. Ne demiş Mevlana “Ayıpsız dost arayan dostsuz  kalır.” Kendini ayıpsız kusursuz görüyorsan zaten sende dostsuz kalmış ya da kalacaksındır.

Aynaya baktığımızda düzelttiğimiz saçlarımızdan daha fazlası olsun.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

© 2017 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır. | Sitemiz sanalbasin.com üyesidir