Varyant Haber

pendik escort

Cennet Nerede?

Murat Doğan yazdı…

Cennet Nerede?
27 Ağustos 2019 - 10:00

Şubat ayının soğuk günlerinden biriydi.

Bir minibüsün içinde tecavüzcülerine karşı koyduğu için işkence gördü yakıldı ve öldürüldü. Bir dere kenarında cansız bedeni bulundu. Henüz 19 yaşındaydı. Kim bilir ne hayalleri vardı.

11 Şubat 2015 yılında işlenen Özgecan Aslan cinayetinden sonra hatırlarsınız, Türkiye ayağa kalktı. Katillerine lanet yağdı. Sivil toplum kuruluşları yayımladıkları bildirilerle olayı kınadı. Hükümet yetkilileri ve siyasi liderler aileyi arayarak taziyelerini sundular.

Hepsi bu kadar.

O yıl, yani 2015 yılında toplam 303 kadın cinayete kurban gitti.

Sessiz sedasız…

Bu cinayetler her yıl artarak devam etti, 2016 yılında 328, (üstelik yarısı OHAL zamanında gerçekleşti), 2017 yılında 409 ve 2018 yılında 440 kadın cinayeti resmi kayıtlara geçti.

Ve son olmayacak isyanımız Emine Bulut oldu. Yine içimiz yandı, üzüldük.

Özgecan’ın olayında yaptığımız gibi Emine Bulut’un katilinin cezasını da ceza evinde yatan mahkumlar versin istedik. Çünkü toplum olarak endişelerimiz vardı, bu pisliklerin 5-10 yıl sonra yeniden aramıza dönmelerinden korkuyorduk..

Haksız mıyız?

Ne yaparsak yapalım Türkiye’de kadına şiddet olaylarını engelleyemiyoruz. Sadece bizde yaşanmıyor bu tür üzücü olaylar.  En gelişmiş ülkelerde dahi bu sorunları görebiliyoruz.

Ancak…

Yapılan araştırmalar mutlu ailelerde, sevgi ile büyüyen çocukların şiddete daha az meyilli olduğunu gösteriyor.

Mutlu aile yaratmak için öncelikle geçim sıkıntısı, alım gücü gibi konuların asgari seviyede olması gerekiyor. İyi bir eğitim, sağlıklı beslenme, iş imkanları ne kadar ise aile ve toplum o derece mutlu veya mutsuz olabiliyor..

Ayrıca…

Kendini din alimi sanan, bilgisiz cahil güruhun kadınlar hakkında yaptıkları olumsuz yorumlar bir yana siyasi erkin topluma verdiği mesajları nasıl anlayabileceğimiz önemli. Aşağıda verdiğim birkaç örnekte vatandaş kadını ne şekilde anlar sizce?

Kadın erkek eşit olamaz fıtrata aykırı..”

“Kadınlar iş aradığı için işsizlik yüksek..”

Bakandan iş isteyen kadına verilen cevap: “Evdeki işler yetmiyor mu?

“Kadının fıtratında köle olmak var”

Kadınlar için tek kariyer annelik” gibi daha onlarca olumsuz söylem…

Cennet anaların ayakları altındadır” demek sorunlara çözüm olmuyor. Söylem ve icraat birbirinden farklı olursa, samimiyet ortadan kalkıyor.

Boş verin kadınlarımızı ikinci sınıf gösteren söylemleri, siz yine de kadınlarımıza, çocuklarımıza iyi davranalım. Ne de olsa Allah’ın yarattığı eşit kullarız. Günahı vebali boynumuza olmasın. Huzura erdiğimizde başımız öne eğilmesin.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

© 2017 - 2020 Tüm Hakları Saklıdır. | Sitemiz sanalbasin.com üyesidir