Varyant Haber

pendik escort

Dinozorlardan Bu Kadar Çekmedi Bu Dünya

Murat Doğan yazdı…

Dinozorlardan Bu Kadar Çekmedi Bu Dünya
20 Ağustos 2019 - 10:00

Evet, doğa katliamlarından bahsediyorum. Orman yangınları, Kaz Dağları olayı, çarpık kentleşme, şimdi de Salda Gölü… Bir diğer önemlisi ise Atatürk’ün 82 milyona mirası olan Atatürk Orman Çiftliği’nin TOKİ eliyle satışa çıkarılma iddiaları…

Maalesef örnekleri çoğaltmak mümkün.

Önce şunu iyi anlamamız gerekiyor.

İnsanoğluna sunulan bu güzelim doğa bize Allah’ın bir nimeti ve emanetidir.

Sıcak bir gelişme olduğu için Salda Gölü’nü konuşmakta fayda var.

Salda iki milyon yıldır orada. Yaradılışının gereğini fazlasıyla yerine getiriyor. Bünyesinde endemik türleri barındıran uluslararası öneme sahip bir göl.

Göl ve kıyı şeridi 1. Derece Sit Alanı durumunda. Yani izin verilmediği müddetçe bilimsel ve arkeoloji çalışmaları haricinde hiçbir şey yapılamaz. Hadi gel sen bunu insanoğluna anlat, anlatabilirsen.

Bir Kızılderili Hikayesi

‎”Bir gün New-York´ta bir grup iş arkadaşı, yemek molasında dışarıya çıkar.
Gruptan biri, Kızılderili’dir. Yolda yürürken insan kalabalığı, siren sesleri, yoldaki iş makinelerinin çıkardığı gürültü ve korna sesleri arasında ilerlerken, Kızılderili, kulağına cırcır böceği sesinin geldiğini söyleyerek cırcır aramaya başlar.
Arkadaşları, bu kadar gürültünün arasında bu sesi duyamayacağını, kendisinin öyle zannettiğini söyleyip yollarına devam eder. Aralarından bir tanesi inanmasa da, onunla aramaya devam eder.

Kızılderili, yolun karşı tarafına doğru yürür, arkadaşı da onu takip eder. Binaların arasındaki bir tutam yeşilliğin arasında gerçekten bir cırcır böceği bulurlar.
Arkadaşı, Kızılderili’ye: “Senin insanüstü güçlerin var. Bu sesi nasıl duydun?” diye sorar.
Kızılderili ise; bu sesi duymak için insanüstü güçlere sahip olmaya gerek olmadığını söyleyerek, arkadaşına kendisini takip etmesini söyler. Kaldırıma geçerler ve Kızılderili cebinden çıkardığı bozuk parayı kaldırımda yuvarlar.  Birçok insan, bozuk para sesini duyunca sesin geldiği tarafa bakarak ceplerinden düşüp düşmediğini kontrol eder.
Kızılderili, arkadaşına döner ve şöyle söyler, “Önemli olan, nelere değer  verdiğin ve neleri önemsediğindir.
Her şeyi ona göre duyar, görür ve hissedersin
”..

Salda Gölü ile ilgili son gelişme şöyle: Isparta İdare Mahkemesi, göl ve çevresinde Millet Bahçesi projesinin iptali ve yürütmenin durdurulmasıyla ilgili açılan davayı, yetkisiz olduğu gerekçesiyle Ankara İdare Mahkemesi’ne gönderdi. Karar merci Ankara. İnşallah hayırlı karar verirler.

Şimdi kendimize soralım. Biz bu dünyaya neden geldik? Allah bizi neden yarattı?

 1. Keyif çatmaya
 2. Doğayı yok etmeye
 3. İbadet etmeye
 4. Kulluk görevlerini yerine getirmeye
 5. Birbirimizi boğazlamaya.. vs… vs…

Ne için yaratıldık?

Hani kefenin cebi yoktu?

Hani  “kul hakkı” diyorduk?

Allah’ın yarattığı canlıların haklarını, rantçılar ve bu olaylara sessiz kalanlar nasıl ödemeyi düşünür acaba…

Dünya ne çektiyse insanoğlundan çekti. Şu yaşadığımız dünyaya bakıyorum da, dinozorlar bile kendi dönemlerinde bu kadar katletmemişler doğayı.

Kafanı kaldır, ozon tabakasını nasıl parçaladığını gör. Aşağı bak, dağların un ufak edildiğine şahit ol. Çevrene bak, denizlerin, göllerin, ormanların, temiz içme suyunun her geçen gün kirlendiğine, yok olduğuna tanıklık et.

Sonra oluştur cemaatini, aç ellerini, Allah’a yalvar. Bizi afetlerden koru! Bizi aç-susuz bırakma! Hastalıkları kapımızdan uzak tut!

Eee sonra…

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

© 2017 - 2020 Tüm Hakları Saklıdır. | Sitemiz sanalbasin.com üyesidir