Varyant Haber

Yayın İhalesi

Serdar Vural yazdı…

Yayın İhalesi
Serdar Vural
Serdar Vural( serdarbey2@hotmail.com )
07 Ağustos 2019 - 10:00

2016 yılının sonlarında Türkiye Süper Ligi için çok önemli bir yayın anlaşması yapıldı. 5 yıl için tam 500 milyon dolarlık bir anlaşma yapıldı. Bu anlaşma sayesinde klüplerimiz gelirlerini %50 oranında arttırdı.

beIN MEDIA GROUP’un Başkan Vekili ve Digiturk’ün CEO’su Yousef Al-Obaidly ihale sonrası açıklamalarda “Türk futboluyla iyi bir ilişki içinde olacağımız için çok heyecanlıyız. 500 milyon dolarlık anlaşma Türk futboluna duyduğumuz güveni gösteriyor” dedi. Peki sonra ne oldu? Bu kadar büyük bir yatırımla Türk futboluna giren ve dünyada halihazırda en çok yayın ihalesini elinde bulunduran bu şirket neden Türkiye’den çekilmek istedi?

Cevap çok basit aslında. Anlaşmanın yapıldığı zaman duyulan güven ne yazık ki yok oldu. Bunun en büyük nedenlerinden biri VAR sisteminin gelmesi. Bu sistem sayesinde ülke futbolunda yıllardır yapılan pislikler çok daha belirgin hale geldi. Sosyal medya sayesinde saklanmak istenen, konuşulması istenmeyen olaylar daha gür bir sesle duyulmaya başladı. Hakemlerimizin ne kadar yetersiz ve güdümlü oldukları net şekilde ortaya çıktı. Yani kısacası ligimizde adaletin olmadığı, kayrılma ve torpilin had safhada olduğu ve basının buna çanak tuttuğu ortaya çıktı. Bu şartlar altında hangi lig izlenir ki? Bunun sonucunda dekoder satışları inanılmaz derecede düştü. Futbolseverler ekranlardan uzaklaştı. beIN büyük zarar etti ve çekilmek istedi.

Aslında Katarlı grup bu anlaşmayı ilk yaptığında kuru 3.26 dan sabitlemişti. O zaman bu duruma itiraz eden birkaç yönetici olmuştu o kadar. Dolarda olan büyük artışlar Katarlı firma için büyük bir kazanç oluşturdu. Ülke takımlarımız büyük kayıplar yaşadılar bunun yüzünden. Şimdi yeni bir anlaşma yapıldı, buna göre kur 5.80 de sabitlendi ve 3 yıl için kulüplere 410 milyon dolar ödenecek. Yani kulüplerimiz ve federasyonumuz böylesine ekonomik problemler içindeyken sırf yayın ihalesi devam etsin diye 50 milyon dolarlık bir indirim yaptılar. Eğer kur 5.80 in üzerine çıkarsa kayıp çok daha büyük olacak.

Yapılan bu son anlaşmanın uzun soluklu olacağını düşünmüyorum. 1-2 yıl içerisinde yeniden bir ihale yapılır ve miktar biraz daha düşerek 350 milyon dolarlık bir anlaşma olur gibi görünüyor. Ne yazık ki dünya liglerinde değerler her sene artmaya devam ederken, bizde daha da gerilere gidiyor.

Eğer adaleti sağlayamazsak, adil bir yarış ortamı kuramazsak kimse size tiyatro izlemek için para ödemez, tiyatro izletmek için de ihaleye girip para vermez.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

© 2017 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır. | Sitemiz sanalbasin.com üyesidir