Varyant Haber

pendik escort

ANSİAD’ın Konuğu Prof. Dr. Ruhi Kaykayoğlu Oldu

Prof. Dr. Kaykayoğlu, “Yaratıcılık başka bir şey, çocuğun ilk yüzde olması yaratıcı olduğunu göstermiyor. Çocuğun IQ’sunu ve çalışkanlığını gösteriyor” dedi.

ANSİAD’ın Konuğu Prof. Dr. Ruhi Kaykayoğlu Oldu
09 Ekim 2019 - 13:35

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) 2019 faaliyet yılı 13’üncü Olağan Toplantısı Akra Hotel’de gerçekleştirildi. Toplantı Başkanlığını ANSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. H. Rana Demirer’in  gerçekleştirdiği toplantının konuğu Kaykayoğlu Innovation Group Kurucusu Prof. Dr. Ruhi Kaykayoğlu oldu. ‘Kabuğunu Kır Yaratıcı Aklını Çıkart’ başlığının konuşulduğu toplantıya, ANSİAD üyesi iş insanları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akıncı, “Geçtiğimiz günlerde ANSİAD üyesi iş insanları olarak Kaş-Patara’da kazı başkanlığı yapan Fahri Üyemiz Prof. Dr. Havva İşkan Işık ve orada kazı çalışmalarını başlatan Prof. Dr. Fahri Işık eşliğinde Patara Antik Kentini gezdik. Klasik bir gezi olarak bakmayın, oraya gittiğinizde farklı bir atmosferle karşılaşacaksınız. Kendini adamış insanların iğneyle kuyu kazdığını, tarihe hükmettiklerini göreceksiniz” dedi. Antalya ve çevresinde 7 noktada yapılan kazı çalışmalarına sahip çıkma çağrısında bulunan Başkan Akıncı sözlerini şöyle sürdürdü, “Oradaki bilim insanlarına maddi ve manevi anlamda destek olunması gerekiyor. Hükumetin son zamanda kazıların 12 aya yayılması konusunda olumlu bir kararı var ancak bunun yetmediği zamanlarda buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum. Başta Antalya Büyükşehir Belediyesi olmak üzere tüm turizm camiasının, sivil toplum kuruluşlarının Antalya’da 7 ayrı noktada devam eden kazılara destek vermesi gerektiğine inanıyoruz. Bu konuyu farkındalık yaratmak adına yaymanızı ve desteklemenizi rica ediyorum. Çünkü orada tarihin değiştiği anlar var, bu çalışmalara önce kentimiz, sonra ülkemiz ve insanlık adına sahip çıkmamız lazım.”

Yaratıcılık Modeli Yok

Yeni bir dünyanın şekillendiğini kaydeden Kaykayoğlu, “Yaratıcı ve inovatif insan kaynağı ihtiyacı dorukta, yaratıcı bireyler ve var olma hedefleri yeniden tasarlanıyor” dedi. Kaykayoğlu, “Yaratıcı olmak zorundayız, ülkemizde yaratıcı olmak zorunda. STK’lar yaratıcılık modelleri bulabilir, bunun için metotlar var” diye konuştu. 2008 yılında Antalya Organize Sanayi Bölgesinde, üniversite ve Teknoloji Transfer ofisi tarafından hazırlanan bir çalışmaya değinen Kaykayoğlu, “Yenilik faaliyetlerini gerçekleştirmeyi engelleyen faktörlere yönelik bir çalışma mevcut ve benim burada dikkatimi çeken bir istatistik oldu. Ankette, şirketlerin en büyük sorunu olarak yaratıcı fikir yoksunluğu sonucu çıkmış. OSB’de bulunan firmaların çoğu fikir bulamayız diyorlar. Bulamayız, çünkü metot yok ortada. Türkiye’deki bütün OSB’lerin bir yaratıcılık modeli yok. Türkiye’de 206 tane üniversite var ve hiç birinin bir yaratıcılık modeli yok” dedi. Kaykayoğlu, “Yaratıcılık başka bir şey, çocuğun ilk yüzde olması yaratıcı olduğunu göstermiyor. Çocuğun zekasını ve çalışkanlığını gösteriyor. Buradan da hareket ederek eğer Antalya’da bir şeyler yapacaksanız, bu işin teknoloji bacağını iyi modellemek gerekiyor, endüstri bacağını iyi yönetmek gerekiyor. Toplum tarafını iyi modellememiz gerekiyor” dedi.

Tüm Dünyanın Ajandası İnovasyon

İş dünyasında rekabet şartlarının ve firma üstünlüğüne yönelik çizelgenin değiştiğine değinen Kaykayoğlu, “1950’lerde üretim, maliyet, kalite hız ve esneklik gibi göstergeler rekabeti ve firma üstünlüğünü belirlerken bugün yaratıcılık ve inovasyon rekabetinizi ve firma üstünlüğünüzü sağlamanızı sağlıyor” diye konuştu. Endüstri devriminin, zeki enformasyon toplumları oluşturduğunu kaydeden Kaykayoğlu, “Bu toplumsal değişim dijital değişimi tetikliyor” dedi. Endüstriyel devrim sonucunda 2025 yılında toplumların dijitalleşmesinin daha da artacağını belirten Kaykayoğlu, “1 trilyon sensör internete bağlanmış durumda olacak, sağlıkta ABD’de ilk robot eczacı, 3D yazıcılarla araba ve insan organlar üretiliyor olacak” dedi. Dr. John Kounios’un sözleriyle yaratıcılığı tanımlayan Kaykayoğlu, “Yaratıcılığın belli olmayan bir yolda kişinin bir durumu yeniden yapılandırma yeteneği olarak tanımlamış” diye konuştu.

Yaratıcı Ekonomi

Yaratıcı fikirlerin ancak firmanın kültürü, hedefleri ve vizyonu doğrultusunda gerçekleşebileceğini kaydeden Kaykayoğlu, “Firma içi ve dışına kar, zamandan tasarruf ve katma değer sağlayacak ise yaratıcı fikirlerdir. Yaratıcı fikri oluşturan bileşenler bir araya geldiklerinde ve eyleme dönüştüğünde inovasyon oluyor” dedi. İnovasyon tarafından güdülenen yaratıcı ekonominin temelinde, müşteri kültürünü anlamak, onların isteklerini bir süreç mantığı ile değerlendirmek yattığını belirten Kaykayoğlu, “Instagram satılmadan önce 13 çalışanı vardı. 1 milyon dolara Facebook’a satıldı. Starbucks, bildiğimiz kahve değil, süslü ortamda değişik isimli kahve” diye konuştu. Hiçbir disiplin veya mesleğin artık tek başına zor problemleri çözmeye yeterli olmadığını sözlerine ekleyen Kaykayoğlu, “Özel eğitimli yöneticilere ihtiyaç var, yaratıcılık yetkinliğini gerektirmeyen işlerin otomasyona geçiyor olmasına, küreselleşmeye ve yaratıcılığa talebin hızlıca artması gerekiyor” dedi.

Toplantı, ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akıncı ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. H. Rana Demierer’in, Prof. Dr. Ruhi Kaykayoğlu’na günün anısına plaket takdimiyle sona erdi.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

© 2017 - 2020 Tüm Hakları Saklıdır. | Sitemiz sanalbasin.com üyesidir