Varyant Haber

pendik escort

Çavuşoğlu: “Çok Büyük Bir Oyunu Bozduk”

Çavuşoğlu: “Çok Büyük Bir Oyunu Bozduk”
01 Kasım 2019 - 18:44

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen, İlk Ders ve 4’üncü Uluslararası Türk-Alman Sempozyumu çerçevesinde, “Sahada ve Masada Güçlü Diplomasi” konulu ilk dersi verdi.

Bakan Çavuşoğlu, Amerikalıların kendilerine gelerek “Bu bölgeyi birlikte güvenli bölge haline getirelim” dediğini belirtti.

Bu teklife de “tamam” dediklerini aktaran Çavuşoğlu, müzakere ve diplomasiyle bunu yapmanın en ideali olduğunu, Amerikalılar ile oturup konuştuklarını ve samimi çabalar sarf ettiklerini bildirdi.

Ancak bu süreçte gördükleri tek şeyin Amerikalıların kendilerini oyalaması olduğuna işaret eden Mevlüt Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Amerikalılar Verdikleri Hiçbir Sözü Tutmadı

“Verdiği hiçbir sözü tutmadı. Göstermelik kozmetik birkaç helikopterle uçuş, İHA’ların dolaşması ve YPG’liler PKK’lılar sahada, orada. Tüm oradaki tahkimatları, tünelleri her şey var. Biz bunları yaparken bile ABD, YPG terör örgütüne Irak’tan getirdiği silahları vermeye devam etti. YPG ve PKK’lıları eğitmeye de devam etti. Sabrettik, bu arada da uyardık. ‘Attığınız adımlar kozmetik, bizi oyalıyorsunuz’ dedik. ‘Eğer böyle giderse biz tek başımıza, kendimiz hareket ederiz’ dedik. En sonunda bu kararı verdik. Cumhurbaşkanımız Trump’ı aradı, ‘Sizinle yaptığımız hiçbir çalışmadan netice alamadık. Siz bizi oyalamaya devam ediyorsunuz. O yüzden biz kendi harekatımızı başlatıyoruz.’ dedi. Trump dinledi. En sonunda ‘Buradaki hapishanelerdeki DEAŞ’lı teröristler ne olacak?’ dedi. Avrupa ülkeleri de bunları almadı. Cumhurbaşkanımız, ‘DEAŞ herkesten önce bizim düşmanımız. Ülkelerin alması için söyleriz, hapishanelerde serbest bırakmayız, serbest bıraksak önce bizi vururlar zaten. Yargıya hesap vermeleri konusunda gereğini biz yaparız’ dedi. Başka da hiçbir soru sormadı.”

“Burada YPG/PKK Devleti Kurmak İstiyorlardı”

Harekatı başlattıktan sonra büyük bir kıyamet koptuğunu vurgulayan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Maalesef dostumuz Almanya da BM’de ve Avrupa Birliği içinde bu kıyameti koparanların içindeydi Fransa ile beraber. Biz Afrin bölgesinde de YPG ile mücadele ettik. O zaman da eleştiriler vardı. Uluslararası topluma anlattık, BM Güvenlik Konseyi, yazılar yazdık. ‘Ne yapıyoruz, amacımız ne?’ Onun 10 katını burada yaptık, anlatımını da yaptık. Neden kıyamet koptu? Burada da orada da YPG, PKK aynı şey. Çünkü burada bir terör devleti kurmak istiyorlardı. Biz büyük bir oyunu bozduk. Burada YPG/PKK devleti kurmak istiyorlardı. Bunun başını da Fransa ile İsrail çekiyordu. Çok açık konuşuyorum. Bugüne kadar hiçbirisinden ‘Yok hayır, böyle bir çaba içinde olmadık’ diyen de olmadı. İlk defa söylemiyorum. Kıyametin kopmasının sebebi budur. ‘Efendim Türkler Kürtlere saldırıyor’. Tel Abyad ve Resulayn bölgesine girdik biz. Buranın nüfusunun yüzde 80’i Araplar. ‘Türkler Araplara saldırdı’ deseler anlayacağım. Hedefimiz terör örgütü. Kobani olsa anlayacağım.”

“Türkiye ile Almanya İlişkileri Çok Güçlü Bağlara Sahip”

umhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını getirdiğini aktaran Bakan Çavuşoğlu, sempozyumun başarılı geçmesini temenni etti.

Bugün Avrupa’yı, Almanya’yı, herkesi etkileyen çok önemli sorunlar olduğunu anlatan Çavuşoğlu, bu sorunlarla hem Türkiye’nin, hem Almanya’daki yöneticilerin ancak birlikte baş edilebileceğini bildiğini dile getirdi.

Mevlüt Çavuşoğlu, AB süreci dahil göç mutabakatı, terörle mücadele gibi önemli konularda Avrupa içinde en önemli ve etkili muhatabın, iş birliği yaptıkları ülkenin Almanya olduğunu söyledi.

Bunda Angela Merkel’in liderliğini vurgulamak istediğini belirten Çavuşoğlu, yaşanılan sorunları ikili düzeyde aşabilmek, Almanya ve Avrupa’da yaşayan Türk toplumunun karşı karşıya kaldığı ırkçılık ve yabancı düşmanlığı gibi konuların üstesinden gelmek için kararlı olduklarını bildirdi.

İlişkileri daha ileriye götürmek için iki tarafta da samimiyet ve gayret olduğuna işaret eden Bakan Çavuşoğlu, “Türkiye ile Almanya gerçekten çok güçlü bağlarla birbiriyle bağlanan, her zaman zor şartlarda dahi ilişkilerini sürdürmeye çalışan Avrupa’nın 2 önemli ülkesidir. Yeni fikirlere de ihtiyaç var. Sempozyumlardan çıkan yeni fikirleri önemsiyoruz.” dedi.

AK Parti’yi 2001’de kurduklarından itibaren gelinen süreci değerlendiren Çavuşoğlu, dünyada büyük örgütlerden biri olan AB’nin kendini inkar etmeye başladığını dile getirdi.

“AB’nin Değerleri Aşınmaya Başladı”

Birliğin, Avrupa’yı birleştiren değerlerden uzaklaşmaya başladığını belirten Mevlüt Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Siyasi birliği hedef koyan Avrupa Birliği’nin bırakın o hedefe ulaşmayı, kendi içinde küçülmeye başladı. O yüzden kendini inkar ettiğini görüyoruz. Burada aşırı sağın güçlenmesinin etkisi var. Aşırı solun güçlenmesinin de başka etkileri var. Her ikisinin yarattığı popülizm ve dar milliyetçiliği yüzünden AB’nin değerleri aşınmaya başladı. İttifaklar çatırdamaya başladı. NATO’yu kurduk, biz de kurucularındanız ama NATO içindeki ülkeler arasındaki görüş ve politika konusundaki ayrılıklar derinleşmeye başladı. ABD’nin NATO içinde izlediği tek yönlü politikaların da birliği, ittifakı zedelemeye başladığını görüyoruz.”

Terörle mücadelenin uluslarası toplumun karşı karşıya kaldığı en önemli sorunlardan bir tanesi olduğunu anlatan Çavuşoğlu, dünyada 70 milyon düzensiz göçmen olduğunu dile getirdi.

“Trump Bile Şaşırdı”

Dezenformasyonun artık farklı ülkelerdeki seçim sonuçlarına bile etki edecek boyuta geldiğine değinen Bakan Çavuşoğlu, “Barış Pınarı Harekatı zamanında dünyadaki dezenformasyonu görüyoruz. En son o ülkelerdeki siyasetçiler bile isyan etmeye başladı, başta Trump olmak üzere. Bu, farklı farklı tehditlerle bizi karşı karşıya getiriyor.” diye konuştu.

Tüm dünyada ciddi değişim ve dönüşüm olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, girişimci dış politikanın elzem olduğunu kaydetti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye’nin arabuluculukta bütün dünyaya örnek olduğunu, bu alanda dünyada ‘marka’ olduğunu ifade etti.

Dünyadaki bütün gelişmelere rağmen karamsar olmadıklarını anlatan Çavuşoğlu, “Her şeyi kontrol altında tutuyoruz, yönetiyoruz, yönetmeye de devam edeceğiz. Suriye gibi bir bir üstesinden geleceğiz. Siyasi çözümle beraber kalıcı barışı Suriye’ye getirmiş oluruz. Sorunlar varsa çare de var. Yeni vizyonlara, bakış açılarına ihtiyacımız var. O da öğrencilerimizde hocalarımızda var.” şeklinde konuştu.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

© 2017 - 2020 Tüm Hakları Saklıdır. | Sitemiz sanalbasin.com üyesidir