Varyant Haber

pendik escort

Otizm Kendini Farkettiriyor

Demet Çileli Baz yazdı…

Otizm Kendini Farkettiriyor
Demet Çileli Baz
Demet Çileli Baz( demet@varyanthaber.com )
10 Aralık 2019 - 10:00

Farkında mısınız?

Her geçen gün yerel ve ulusal basında otizmli bireylere yönelik haberleri izler olduk. Gönül isterdi ki bu haberlerin içeriği olumlu eğitime dayalı olsun. Maalesef öyle değil. İçinde bulunduğumuz çağa yakışmayacak her şeye ülkemizde rastlar olduk. STK’lar olarak artık otizm farkındalığı üzerine çalışmalar yapmamıza gerek kalmadı. Otizm can yaka yaka herkese kendini fark ettirmeye başladı zaten.

Resmi veriler korkunç!

Uluslararası bilimsel kuruluşların 2019 yılı verilerine göre, her 59 çocuktan biri otizm riski taşımakta. Güney Kore ise yaptığı çalışmalarda bu sayının kendi ülkesinde 39’da 1 olduğunu açıklamıştır. ABD’de yapılan araştırmalar, yakın gelecekte her iki çocuktan birinin otizmli olabileceğini tahmin etmektedir. Türkiye’de ise otizmli çocuk sayısıyla ilgili sağlıklı verilere ulaşılamamaktadır.

Ülkemizde yapılamayan araştırmaları ve istatistikleri geçtik, mevcut imkanlara ulaşılabilirlikte muazzam sorun yaşıyoruz. Dünya otizm çıkmazında alarmda iken, ülkemizde yaşananlar ise içler acısı. Bakım merkezlerinde şiddete uğrayan, okullarda yuhalanan, eğitim hakkı elinden alınarak çağ dışı muameleye maruz kalan otizmli çocuklarımız var. Bu kadar hengamenin içinde ne ara otizmli bireylerin eğitimi için pozitif ayrımcılığı dile getireceğiz!

Biz artık yorulduk!

Sayın yetkililer, içi boş nutuklarınızı kendinize saklayın artık.

‘Sen cennetliksin‘ gibi cümleler kurarak egolarınızı tatmin edip, dalga geçer gibi aileleri oyalamalarınızdan bıktık usandık. Zira, bu dünyamızı cehenneme çevirenlerin ahiretimiz hakkında fikir yürütmelerine hakları yoktur. Haklı mücadelemizde geri adım atarsak, ilk önce kendi evlatlarımıza ihanet etmiş oluruz.

Anayasal haklarımızı hiçe sayıp çözüme dayalı mevcut imkanlarımızı gasp edenleri vicdanlarıyla baş başa bırakıyor, otizmli bir bireyin annesi olarak hakkımı helal etmiyorum.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

© 2017 - 2020 Tüm Hakları Saklıdır. | Sitemiz sanalbasin.com üyesidir