Varyant Haber

pendik escort

Kendi Elektriğini Üreten Döşemealtı Belediyesi Örnek Oldu

Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelen Döşemealtı Belediyesi, son 2 yılda 1 milyon 757 bin kwh elektrik üretti

Kendi Elektriğini Üreten Döşemealtı Belediyesi Örnek Oldu
05 Şubat 2020 - 11:40

Antalya’da ilk kez kapalı pazaryerinin üzerine kurduğu güneş panelleriyle yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelen Döşemealtı Belediyesi, son 2 yılda 1 milyon 757 bin kwh elektrik üretti. Üretilen enerjiden toplamda 1 milyon 179 bin lira gelir elde edildi.

Sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında, Döşemealtı Belediyesi GES Projesi ile yıllık yaklaşık 38 bin konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi gerçekleştirdi. Üretilen enerji belediye hizmet binaları, pazaryerleri, parklar ve park sondajlarında kullanırken, Döşemealtı Belediyesi kendi elektriğini üreterek tasarruf sağladı. Döşemealtı Belediyesi, çevreci, yenilenebilir enerji projesiyle de örnek oldu.

1 Milyon 757 Bin Kwh Üretim

Antalya’da ilk kez çatı üzeri güneş enerji sistemini hayata geçiren Döşemealtı Belediyesi, diğer belediyeler ve kurumlara da örnek oldu. 3.5 milyon liralık yatırımla Bahçeyaka Mahallesi’ndeki pazar yerinin çatısına yerleştirilen güneş panelleri sayesinde çevreye zarar vermeyen yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelen Döşemealtı Belediyesi, son 2 yılda 1 milyon 757 bin kwh elektrik üretti. 2019 yılı içerisinde üretilen elektrik miktarı ise 833 bin kwh oldu. Üretilen enerjiden toplamda 1 milyon 179 bin lira gelir elde edildi.

Belediye Tesislerinde Kullanılıyor

2017 Yılının son çeyreğinde hizmet vermeye başlayan güneş enerji sisteminden elde edilen elektrik, belediye tesisleri, hizmet binaları, pazaryerleri, park aydınlatmaları ile park sondajlarında kullanılıyor. Aktif 197 abonesi bulunan Döşemealtı Belediyesi kendi elektriğini üreterek elektrik tüketiminden de önemli oranda tasarruf sağlıyor. Belediye ile Elektrik firması arasında yapılan anlaşma ile üretilen elektrik mahsuplaştırılıyor.

Üretim Kapasitesi İle 38 Bin Konutun Elektrik İhtiyacı Karşılanabilir

Yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili örnek yatırımlar yapan Döşemealtı Belediyesi, sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında, GES Projesi yıllık 38 bin konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Çevreci Üretim

Bahçeyaka Mahallesinde ki Kapalı Pazaryeri çatısına yerleştirilen güneş panelleri sayesinde çevreye zarar vermeden yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneldiklerinin altını çizen Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, “Belediyemiz hizmet binalarının ihtiyacını karşılamak üzere hayata geçirdiğimiz 760 kwe kurulu güce sahip santralde çevreci enerji üretiyoruz. Uyguladığımız çatı üzeri güneş enerji sistemi kısa sürede kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektöre de model olmaya başlaması projemizin ne kadar başarılı olduğunun göstergesidir” dedi.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

© 2017 - 2020 Tüm Hakları Saklıdır. | Sitemiz sanalbasin.com üyesidir