Varyant Haber

pendik escort

Uzmanlar, Çocukların Psikolojisi İçin Ebeveynleri Uyardı

Uzmanlar, Çocukların Psikolojisi İçin Ebeveynleri Uyardı
31 Mart 2020 - 11:18

Lokman Hekim Sağlık Grubu’ndan yapılan yazılı açıklamada görüşlerine yer verilen Uzman Psikolog Metin Günaydın, koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle okulların tatil olmasıyla eve kapanan çocukların psikolojilerinin korunması için ebeveynlere önemli görevler düştüğünü belirtti.

“Çocuklar Yetişkin Davranışlarını Dikkatli İzler”

Günaydın, çocukların tüm yetişkin davranışlarını çok dikkatli izlediğini belirterek, şu tavsiyelerde bulundu:

“Olumsuz duygu ve düşüncelerimizi paylaşırken çevremizde çocuklarımızın bizim tüm davranışlarımızı dikkatle izlediğini örnek aldığını da unutmamalıyız. Olumsuz duygu ve düşüncelerin paylaşılması gereken bir durum söz konusu olduğunda bunun çocukların göremeyeceği ve duyamayacağı şekilde yapılması gerek.

Özellikle haberlerin ve virüs salgını hakkındaki programların yoğun olarak yayınlandığı bu dönemde çocuklarımızın yaşına uygun filmler seçilebilir beraber izlenebilir ya da yaşlarına uygun birlikte oynanabilecek oyunlar oynanabilir.”

Günaydın, çocukların olumsuz düşünce ve duygularını doğrudan veya dolaylı biçimde ifade ettiği anlarda tam tersini ifade ederek geçiştirmek yerine “Nasıl hissettiğini anlıyorum.” ya da “Bu düşünceni anlıyorum.” şeklinde onaylamanın daha yararlı olacağını aktardı.

“40 Saniyelik Çizgi Film Şarkısı Söylenebilir”

Bu süreçte evde kalmanın ve kişisel hijyeni sağlamanın en kritik önlemlerin başında geldiğini belirten Günaydın, “Ancak bu süreci çocuklarımızın makul değerlendirebilmesi için eğlenceli hale getirmek gerekir. Örneğin 40 saniye el yıkamak için ortalama 40 saniye sürebilecek bir çizgi film şarkısı birlikte söylenebilir.” önerisinde bulundu.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

© 2017 - 2020 Tüm Hakları Saklıdır. | Sitemiz sanalbasin.com üyesidir